
Miejsce: Kraków (Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)
Organizatorzy:
Starania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wielowiekowemu dziedzictwu historii i kultury, podejmowane przez opiekunów zabytków, odpowiedzialne jednostki organizacyjne, a nawet osoby postronne w warunkach bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia, należy nie tylko cenić, ale w wielu wypadkach uznawać za heroiczne. Każda z inicjatyw służących ratowaniu dziedzictwa kulturowego stawia dzisiaj przed zaangażowaną społecznością międzynarodową zadanie wypracowania nowych form współpracy, prowadzących do zwiększenia skuteczności realizacji przepisów Konwencji Haskiej z 1954 r. o ochronie dóbr kulturalnych w czasie konfliktu zbrojnego.
W 2024 roku mija 70 lat od chwili przyjęcia Konwencji, stanowiącej jeden z najważniejszych międzynarodowych dokumentów otaczających ochroną dziedzictwo kulturowe. Zbliżająca się rocznica inspiruje organizatorów KOBED do podjęcia w szerokim gronie dyskusji nad praktyczną realizacją ochrony zabytków na wypadek zagrożeń kryzysowych i wystąpienia konfliktu zbrojnego.
Celem II Kongresu Bezpieczeństwa Dziedzictwa będzie prezentacja – zarówno teoretyczna, jak i praktyczna – możliwości ochrony dóbr kultury w obliczu współczesnych zagrożeń kryzysowych, w tym również konfliktów zbrojnych. Jego uczestnicy podejmą wieloaspektowe rozważania o potrzebie aktualizacji obowiązujących regulacji krajowych i międzynarodowych w obszarze ochrony dziedzictwa. Planowane dyskusje na temat form wspierania ochrony dziedzictwa kulturowego na terenach objętych konfliktem zbrojnym poszerzą refleksję nad kwestiami związanymi z planowaniem i organizowaniem ochrony zabytków.
Uczestnicy Kongresu zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach, dyskusjach, praktycznych ćwiczeniach oraz panelach dyskusyjnych. Ich tematem będą:
Planowane przedsięwzięcie stworzy wyjątkową okazję do zapoznania się z doświadczeniami osób zaangażowanych w ochronę dziedzictwa kulturowego podczas konfliktu zbrojnego – od etapu planowania działań i rozwiązań organizacyjnych, po realizację zabezpieczenia. Posłuży również promowaniu dobrych praktyk w obszarze zabezpieczania obiektów zabytkowych i zbiorów, realizowanych od chwili wprowadzenia stanu podwyższonej gotowości obronnej państwa, w trakcie konfliktu oraz po jego zakończeniu.
Szerzej zob. https://odk.amw.gdynia.pl/kobedii/