
Specjalność:
Głównym celem studiów na kierunku Logistyka jest przygotowanie absolwentów gotowych służyć swoją wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami Siłom Zbrojnym RP, w tym także Marynarce Wojennej RP w zakresie logistyki wojskowej.
W wyniku realizacji standardu wojskowego przyszły absolwent zostaje przygotowany do dowodzenia, kierowania i realizacji zadań na pierwszym stanowisku służbowym w warunkach pokojowego funkcjonowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, kryzysu i wojny. Posiada m.in. szeroką wiedzę z zakresu nauk społecznych, dotyczącą istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania oficera w jednostce wojskowej. Dysponuje również wiedzą z zakresu prowadzenia działań taktycznych na współczesnym polu walki na szczeblu plutonu i kompanii (równorzędnym) oraz zna charakterystykę i zasady wykorzystania różnego rodzaju wsparcia i zabezpieczenia tych działań.
Profil praktyczny studiów na kierunku Logistyka oznacza, iż znaczący udział w procesie kształcenia stanowią zajęcia o charakterze praktycznym. Zajęcia przedmiotowe realizowane są zarówno przez kadrę akademicką z dużym doświadczeniem zawodowym w zakresie logistyki wojskowej, praktyków wojskowych i cywilnych, jak również specjalistów wykonujących na co dzień zadania związane zabezpieczeniem i wsparciem logistycznym w jednostkach pełniących funkcje wojskowych oddziałów gospodarczych, komórkach planowania logistycznego na poziomie taktycznym oraz instytucjach centralnych.
Kierunek realizowany jest jako jednolite studia magisterskie trwające dziesięć semestrów w dwóch specjalnościach: ogólnologistycznej oraz technicznej.
Zakres merytoryczny programu studiów jest efektem konsultacji specjalistów-nauczycieli akademickich z instytucjami i podmiotami wykonującymi zadania wsparcia i zabezpieczenia logistycznego jednostek wojskowych, w tym kierowniczą kadrą logistyki Sił Zbrojnych RP.
Studia poprzedzone są procesem rekrutacyjnym. Po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego rozpoczęcie nauki kandydaci poprzedzają 3 tygodniowym szkoleniem podstawowym zakończonym uroczystą przysięgą wojskową. W momencie wcielenia otrzymują stopień wojskowy marynarza (o ile nie posiadają stopnia wyższego) i tytuł podchorążego. Po zakończeniu szkolenia podstawowego, złożeniu przysięgi wojskowej i immatrykulacji, kandydaci na oficerów przystępują do nauki. Pierwszy rok nauki realizowany jest w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Po pierwszym roku przeprowadzany jest egzamin na podoficera.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Akademii Marynarki Wojennej. (przejdź do rekrutacji)
Kierunek studiów Logistyka adresowany jest do osób pragnących zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia służby wojskowej w strukturach Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej na stanowiskach związanych z logistyką wojskową. Absolwent Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich Akademii Marynarki Wojennej, jako kandydat na żołnierza zawodowego zdobędzie wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne wymagane od oficera w zakresie dowodzenia i kierowania zespołami ludzi oraz zdobędzie techniczne przygotowanie specjalistyczne, umożliwiające organizacje procesu zarządzania eksploatacją sprzętu wojskowego.
Kadra dydaktyczna, prowadząca zajęcia na kierunku wojskowym Logistyka, została starannie dobrana i dzięki temu możemy szczycić się znakomitym zespołem wykładowców, w skład którego wchodzą zarówno nauczyciele z długoletnim stażem, a tym samym doświadczeniem akademickim, ale również praktycy posiadający wieloletnie, bogate doświadczenie zawodowe, co daje nam poczucie głębokiego przekonania, iż absolwenci kierunku stają się doskonale przygotowanymi specjalistami, wyposażonymi w kompetencje zawodowe, adekwatne do wymogów stawianych na zajmowanych stanowiskach służbowych w Siłach Zbrojnych RP.
Baza dydaktyczna kierunku Logistyka jest niezwykle bogata i otwiera przed studentami unikalne możliwości w zakresie rozwijania swoich zainteresowań, a także weryfikacji oraz utrwalenie zdobywanej wiedzy teoretycznej przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi wspierających proces dydaktyczny. Do dyspozycji studentów oddane zostały następujące laboratoria, symulatory oraz pracownie:
Pracownia Logistycznych Systemów Informatycznych – umożliwia zapoznanie studentów z nowoczesnymi technologiami stosowanymi we współczesnej logistyce, w tym oprogramowaniem AnyLogistix™ (ALX™) w wersji edukacyjnej (badawczej), przeznaczonym do projektowania, zarządzania, przeprowadzania symulacji i optymalizowania łańcuchów dostaw.
Absolwenci kierunku Logistyka:
po mianowaniu na stopień podporucznika kierowani są do pełnienia zawodowej służby wojskowej na stanowiskach logistycznych w jednostkach wojskowych, wojskowych oddziałach gospodarczych i jednostkach pełniących funkcje wojskowych oddziałów gospodarczych, regionalnych bazach logistycznych, brygadach logistycznych i innych instytucjach resortu obrony narodowej.
Studia na kierunku Logistyka trwają 10 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego magistra oraz stopnia wojskowego podporucznika.