Studia II stopnia: Systemy Informacyjne w Bezpieczeństwie

Kliknij tutaj i przejdź do systemu rekrutacji

Informacje ogólne

Studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim

Tryb studiów: studia stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:

  • Cyberbezpieczeństwo

  • Analiza danych i informatyka śledcza

Cele kształcenia

Głównym celem kształcenia studentów na studiach drugiego stopnia na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie jest wyposażenie absolwentów w nowoczesną, utylitarną i pogłębioną wiedzę teoretyczną oraz umiejętności praktyczne, stwarzające możliwość podjęcia pracy w jednostkach organizacyjnych i instytucjach  państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo informacyjne na stanowiskach analityków oraz operatorów systemów i sieci teleinformatycznych, jak również w sektorze prywatnym w przedsiębiorstwach realizujących usługi związane z cyberbezpieczeństwem i analizą danych.

Uzupełnieniem celu głównego jest wypełnienie postulatów przyjętych w 2023 roku przez Komisję Europejską „Europejska deklaracja praw i zasad cyfrowych w cyfrowej dekadzie”, który w części poświęconej edukacji cyfrowej zobowiązuje do:  Wspierania wysiłków umożliwiających wszystkim osobom uczącym się i nauczycielom nabywanie niezbędnych umiejętności i kompetencji cyfrowych, w tym umiejętności korzystania z mediów i krytycznego myślenia, oraz dzielenie się tymi umiejętnościami i kompetencjami, aby mogli oni aktywnie uczestniczyć w gospodarce, społeczeństwie i procesach demokratycznych. Propagowania i wspierania wysiłków na rzecz wyposażenia wszystkich instytucji kształcenia i szkolenia w łączność i infrastrukturę cyfrową oraz narzędzia cyfrowe.

Celem naukowym kształcenia na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie w Akademii Marynarki Wojennej jest przekazanie nowoczesnej, pogłębionej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych potrzebnych absolwentom do pomyślnego wywiązywania się z obowiązków zawodowych na różnych stanowiskach służbowych w organach administracji publicznej, w zespołach reagowania na incydenty komputerowe, w administracji rządowej i samorządowej, służbach, inspekcjach i strażach oraz u przedsiębiorców świadczących usługi w zakresie bezpieczeństwa i analizy danych oraz szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa.

Misją dydaktyczną studiów drugiego stopnia na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie jest przekazanie pogłębionej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej z zakresu: zarządzanie systemami bezpieczeństwa wewnętrznego, inżynierii systemów i projektowanie procesów, audytu i certyfikacja systemów informatycznych, oceny ryzyka i prognozowanie w bezpieczeństwie, zarządzania projektem, komunikacji społecznej, certyfikacja Systemu Zarządzania ISO/IEC 27001 oraz sztucznej inteligencji.

Studia drugiego stopnia na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie mają charakter studiów zawodowych, których celem jest dostarczenie wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania pracy zawodowej w zakresie cyberbezpieczerństwa, w tym: zarządzanie projektami informatycznymi, akredytacja bezpieczeństwa teleinformatycznego, testy penetracyjne, bezpieczeństwo sieci komputerowych i bezprzewodowych, elementy kryptologii, administrowanie systemem Linux, cyberbezpieczeństwo, prognozowanie cyberzagrożeń, symulacja komputerowa, podstawy prawne cyberbezpieczeństwa. W zakresie analizy danych i informatyki śledczej, w tym: pozyskiwanie i analiza danych z technologii bezzałogowych, zastosowanie kryptologii w informatyce śledczej, testy penetracyjne, bezpieczeństwo sieci komputerowych i bezprzewodowych, techniki pozyskiwania cyfrowego materiału dowodowego, biały wywiad – techniki zaawansowane, zarzadzanie ryzykiem bezpieczeństwa systemów, zagrożenia bezpieczeństwa aplikacji i systemów, metody ataku i obrony w cyberprzestrzeni, podstawy prawne cyberbezpieczeństwa.

Program studiów

Charakterystyka

Studia prowadzone są na zasadach ogólnych, z możliwością wyboru fakultatywnych przedmiotów, zapewniających zdobycie pogłębionej wiedzy z zakresu szeroko rozumianego bezpieczeństwa i jego teleinformatycznego wymiaru. Program studiów obejmuje moduły kształcenia podstawowego, kierunkowego i specjalistycznego, których realizacja zapewnia przygotowanie zawodowe studentów, a także przygotowanie do prowadzenia działalności naukowej. Przedmioty kształcenia podstawowego i kierunkowego skoncentrowane są w pierwszych 3 semestrach studiów, a przedmioty specjalistyczne realizowane są na ostatnich 2 semestrach studiów.

W module kształcenia podstawowego znajdują się następujące przedmioty:

Obowiązkowe

Fakultatywne

Język angielski

Podstawy ekonomii

Geografia bezpieczeństwa

Podstawy prawa

Historia bezpieczeństwa

Wprowadzenie do psychologii społecznej

Strategia bezpieczeństwa wewnętrznego

Podstawy socjologii

Metodologia badań nad bezpieczeństwem

Podstawy stosunków międzynarodowych

Ochrona ludności i obrona cywilna

Podstawy bezpieczenstwa narodowego (pol./ang.)

 

Podstawy zarządzania i organizacji

 

Podstawy filozofii i logiki

 

Podstawy pedagogiki

 

Historia techniki

 

Zajęcia kierunkowe realizowane są na następujących przedmiotach:

Zarządzanie systemami bezpieczeństwa wewnętrznego

Inżynieria systemów i projektowanie procesów

Audyt i certyfikacja systemów informatycznych

Ocena ryzyka i prognozowanie w bezpieczeństwie

Zarządzanie projektem

Komunikacja społeczna

Certyfikacja Systemu Zarządzania ISO/IEC 27001

Sztuczna inteligencja

 

W module kształcenia specjalistycznego wyróżniono następujące przedmioty:

Cyberbezpieczeństwo

Analiza danych i informatyka śledcza

Zarządzanie projektami informatycznymi

Pozyskiwanie i analiza danych z technologii bezzałogowych

Akredytacja bezpieczeństwa teleinformatycznego

Zastosowanie kryptologii w informatyce śledczej

Testy penetracyjne

Testy penetracyjne

Bezpieczeństwo sieci komputerowych i bezprzewodowych

Bezpieczeństwo sieci komputerowych i bezprzewodowych

Elementy kryptologii

Techniki pozyskiwania cyfrowego materiału dowodowego

Administrowanie systemem Linux

Biały wywiad – techniki zaawansowane

Cyberbezpieczeństwo

Zarzadzanie ryzykiem bezpieczeństwa systemów

Prognozowanie cyberzagrożeń

Zagrożenia bezpieczeństwa aplikacji i systemów

Symulacja komputerowa

Metody ataku i obrony w cyberprzestrzeni

Podstawy prawne cyberbezpieczeństwa

Podstawy prawne cyberbezpieczeństwa

Adresaci studiów

Studia II stopnia na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie adresowane są do absolwentów szkół wyższych legitymujących się co najmniej dyplomem ukończenia studiów pierwszego stopnia, którzy pragną zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy na stanowiskach związanych z organizacją oraz zarządzaniem systemami bezpieczeństwa informacyjnego, zarówno w administracji publicznej, na szczeblu administracji rządowej i samorządowej, jak i sektorze prywatnym, gdzie nieustannie wzrasta popyt na specjalistów ds. bezpieczeństwa informacyjnego, cyberbezpieczeństwa, analizy danych czy projektantów zaawansowanych systemów zarządzania bezpieczeństwem informacyjnym, a także menadżerów i ekspertów działający w obszarach związanych z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni. Jeśli szukasz studiów, które będą łączyć w sobie wiedzę z zakresu nauk społecznych, prawnych, technicznych i wprowadzą Cię w tajniki wiedzy o bezpieczeństwie informacyjnym, możesz zakładać, że trafiłeś w dobre miejsce, ponieważ kierunek studiów Systemy informacyjne w bezpieczeństwie to jest właśnie to, czego szukałeś! Jako absolwent tego kierunku będziesz wyposażony w zrozumienie jak istotne jest cyberbezpieczeństwo oraz analiza danych, jak również w umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii w systemach teleinformatycznych. To jeszcze nie wszystko! Jako studentowi, zostanie Ci przekazana kompletna wiedza dotycząca tego w jaki sposób poprawnie identyfikować zagrożenia bezpieczeństwa informacji płynące z obszarów społecznych, ekonomicznych, politycznych, prawnych i informacyjnych.

Wykładowcy

Kadra dydaktyczna, prowadząca zajęcia na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie, została starannie dobrana i dzięki temu możemy szczycić się znakomitym zespołem wykładowców, w skład którego wchodzą zarówno nauczyciele z długoletnim stażem, a tym samym doświadczeniem akademickim, ale również praktycy posiadający wieloletnie, bogate doświadczenie zawodowe, co daje nam poczucie głębokiego przekonania, iż absolwenci kierunku stają się doskonale przygotowanymi specjalistami, wyposażonymi w kompetencje zawodowe, poszukiwane przez pracodawców. Warto podkreślić, że kierunek Systemy informacyjne w bezpieczeństwie jest ściśle skorelowany z obszarami badań naukowych kadry Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich oraz Morskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa.

Nowoczesne metody prowadzenia zajęć

Baza dydaktyczna kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie jest niezwykle bogata i otwiera przed studentami unikalne możliwości w zakresie rozwijania swoich zainteresowań, a także weryfikacji oraz utrwalenie zdobywanej wiedzy teoretycznej za pomocą nowoczesnych narzędzi wspierających proces dydaktyczny. Do dyspozycji studentów oddane zostały następujące laboratoria, symulatory oraz pracownie, w szczególności:

  • Laboratorium Cyberbezpieczeństwa – przeznaczone jest do kształtowania praktycznych umiejętności w zakresie identyfikacji oraz reagowania na zagrożenia, które mogą występować w cyberprzestrzeni;
  • Laboratorium komputerowe pracowni informacyjnych systemów bezpieczeństwa – przeznaczone jest do kształtowania teoretycznych oraz praktycznych umiejętności w zakresie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Laboratorium pozwala na zastosowanie technologii wirtualizacji umożliwiającej tworzenie środowiska komputerowego do celów zabezpieczenia systemów operacyjnych oraz prowadzenia testów bezpieczeństwa bazując na prywatnej chmurze obliczeniowej.
  • Laboratorium Analizy i Odzyskiwania Danych – wyposażone jest w komory laminarne, lutownice BGA czy też mikroskopy cyfrowe gdzie studenci mogą doskonalić praktyczny warsztat badania dowodów cyfrowych. Wyposażenie pracowni zostało zaprojektowane i skonfigurowane na wzór nowoczesnych laboratoriów zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych, analizą sądową oraz badaniem dowodów cyfrowych wykorzystywanych w dochodzeniach oraz sprawach kryminalnych prowadzonych przeciwko cyberprzestępcom;
  • Laboratorium Bezzałogowych Statków Powietrznych – przeznaczone jest do realizacji procesu dydaktycznego i naukowo-badawczego w zakresie wykorzystywania technologii BSP. Wyposażenie laboratorium umożliwia realizację tego procesu zarówno stacjonarnie jak również w warunkach terenowych.

Potencjalne miejsca pracy

Bezpieczeństwo informacyjne oraz cyfrowe, stało się jednym z fundamentalnych obszarów wymagających ścisłego ukierunkowania działań edukacyjnych w zakresie transferu specjalistycznej wiedzy przyszłym ekspertom, zajmującym się tymi dziedzinami. Działania te nabierają szczególnego znaczenia w aspekcie międzynarodowej współpracy Polski realizowanej w ramach takich organizacji jak UE, NATO, ONZ czy OBWE, w ramach której podejmowane są zmagania z rosnącą liczbą incydentów powodowanych nielegalną aktywnością w cyberprzestrzeni, prowadzącą do strat materialnych i wizerunkowych.

Potwierdzenie tej tezy, odnajdziemy w zatwierdzonej w dniu 12 maja 2020 Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, która bardzo wyraźnie zaznacza i uwypukla kluczowe znaczenie cyberbezpieczeństwa i bezpieczeństwa informacyjnego, jako obszarów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa. Postulat potwierdza przyjęta w 2023 roku przez Komisję Europejską „Europejska deklaracja praw i zasad cyfrowych w cyfrowej dekadzie”. Co za tym idzie, sektor państwowy i prywatny w obszarach odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo informacyjne, rozpoczął dynamiczne działania w zakresie budowy struktur krajowego systemu cyberbezpieczeństwa otwartych na napływ dobrze wykształconych absolwentów kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie.

Absolwenci studiów na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie będą przygotowani do podjęcia pracy w sektorze prywatnym, a także w jednostkach organizacyjnych służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo systemów i usług na następujących stanowiskach: analityk danych i informatyki śledczej, administrator bezpieczeństwa informacyjnego, personel odpowiedzialny za organizację systemów zarządzania bezpieczeństwem informacyjnym oraz cyberbezpieczeństwem, jak również audytor bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Czas trwania studiów

Nauka na studiach II stopnia odbywa się w formie stacjonarnej i trwa 4 semestry (2 lata). Po ich ukończeniu uzyskuje się wykształcenie wyższe z dyplomem magistra. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w strukturze roku akademickiego obejmującego 2 semestry (jesienny i letni), a każdy semestr kończy się sesją egzaminacyjną. Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się w październiku i kończą się w czerwcu następnego roku kalendarzowego.

Rekrutacja

Kliknij tutaj i przejdź do systemu rekrutacji

Przejdź do

Strona Główna

Wirtualna Uczelnia

eduPortal

Kalendarz Wydziału

 

Dane teleadresowe

Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich

ul. Śmidowicza 69
81-127 Gdynia

Media społecznościowe

Wirtualny spacer po Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich

Ten obraz przedstawia budynek Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni