Studia I stopnia: Bezpieczeństwo Narodowe

Kliknij tutaj i przejdź do systemu rekrutacji

Informacje ogólne

Studia I stopnia o profilu ogólnoakademickim
Tryb studiów: studia stacjonarne i niestacjonarne

Specjalności:
Bezpieczeństwo publiczne
Bezpieczeństwo morskie państwa
Dyplomacja

Cele kształcenia

Bezpieczeństwo narodowe to uniwersalny kierunek, łączący wiedzę z zakresu obronności i bezpieczeństwa państwa. To kierunek, który umożliwia zdobycie wiedzy dotyczącej roli i miejsca bezpieczeństwa narodowego we współczesnym świecie, a także z zakresu militarnych i pozamilitarnych zagrożeń kształtujących globalne i lokalne środowisko bezpieczeństwa. Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe mają charakter studiów zawodowych, pozwalających na przygotowanie profesjonalistów z zakresu bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego, a którzy dysponując specjalistycznymi kwalifikacjami, mogą rzetelnie wykonywać pracę zawodową w służbach mundurowych, administracji publicznej oraz innych organizacjach działających na rzecz bezpieczeństwa.
Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe umożliwiają uzyskanie kompetencji w dwóch zakresach, tj. bezpieczeństwa publicznego i bezpieczeństwa morskiego państwa. Programy studiów dla każdej specjalności opracowywane są we współpracy z praktykami, doświadczonymi pracownikami sektora bezpieczeństwa państwa i obronności i konsultowane z szeroko pojętym otoczeniem społeczno-gospodarczym, stanowiącym potencjalny rynek pracy dla absolwentów kierunku.

Program studiów

Adresaci studiów

Ze względu na swój interdyscyplinarny charakter, studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe pierwszego stopnia, dedykowane są osobom interesującym się szeroko pojętą problematyką bezpieczeństwa w wymiarze militarnym i pozamilitarnym. Studia adresowane są do przyszłych pracowników i funkcjonariuszy resortu obrony narodowej, organów administracji państwowej, zespołów reagowania kryzysowego administracji rządowej i samorządowej, społecznych organizacji ratowniczych, służb, inspekcji i straży oraz firm związanych z obronnością kraju i gospodarką morską.

Wykładowcy

Potencjał i naukowy i dydaktyczny pracowników Wydziału stanowią doświadczeni nauczyciele akademiccy dysponujący bogatym dorobkiem naukowym w obszarze nauk o bezpieczeństwie, a także dużym doświadczeniem zawodowym, pozwalającym na przekazanie studentom wiedzy jak i nabycie przez nich umiejętności praktycznych, potrzebnych do realizacji obowiązków zawodowych na zajmowanych stanowiskach służbowych. Kadrę dydaktyczną stanowią specjaliści z zakresu relacji międzynarodowych, prawa międzynarodowego i karnego, pracownicy administracji publicznej, oficerowie sił zbrojnych, oficerowie policji, służb bezpieczeństwa jak i specjaliści w dziedzinie obronności.

Nauka przez wielkie "N"

Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich AMW organizuje szereg przedsięwzięć naukowych, które gromadzą wybitnych specjalistów polskich i zagranicznych. Uczestnikami i inicjatorami wydarzeń są również studenci, którzy pragną związać swoją przyszłość ze środowiskiem naukowym. Na szczególną uwagę zasługują cykliczne studenckie konferencje organizowane przez Koło Naukowe Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, a także przedsięwzięcia takie jak:

  • Konferencja Naukowa Logistyka Morska LogMare,
  • Ogólnopolska Konferencja Naukowa Bezpieczeństwo Portów Morskich i Lotniczych,
  • Konferencja Naukowa Forum Bezpieczeństwa Morskiego,
  • Kongres Bezpieczeństwa Morskiego,
  • Forum Wizja Rozwoju,
  • Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa,
  • Konferencja naukowa pt. Wyzwania dla ochrony dóbr kultury w konflikcie zbrojnych,
  • Konferencja Naukowa Międzynarodowego Prawa Humanitarnego.

Praktyki zawodowe

Nieodłączny element studiów pierwszego stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe stanowią praktyki zawodowe, realizowane w instytucjach, z którymi Wydział współpracuje na podstawie porozumień. Wymiernym efektem podjętych praktyk jest przede wszystkim zdobycie doświadczenia w samodzielnym i zespołowym wykonywaniu powierzonych zadań, rozwiązywaniu szeregu problemów zawodowych jak i kształtowaniu organizacji pracy i kultury zawodowej. Praktyki pozwalają na przepracowanie niemal 150 godzin w instytucjach związanych z sektorem bezpieczeństwa narodowego, takich jak: 3 Flotylla Okrętów w Gdyni, Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni, Hartwig Gdynia S.A., Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku, Komenda Miejska Policji w Gdyni, Morski Oddział Straży Granicznej, NAFTOPORT, OBR Centrum Techniki Morskiej, Wydział Żandarmerii Wojskowej w Gdyni, Stocznia Wojenna, Remontowa Shipbuilding SA, Stocznia Remontowa NAUTA S.A., Urząd Miasta Gdynia, Urząd Morski w Gdyni, Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urząd Miejski w Gdańsku.

Potencjalne miejsca pracy

Studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe, przygotują absolwentów do podjęcia zatrudnienia w resorcie obrony narodowej (Siły Zbrojne RP), innych służbach mundurowych (Policja, Straż Miejska, Straż Graniczna). Potencjalne miejsca to:

  • centralna i terenowa administracja rządowa,
  • urzędy morskie,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • zespoły zarządzania kryzysowego,
  • prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się problematyką bezpieczeństwa (np. agencje ochrony osób i mienia, agencje detektywistyczne),
  • organizacje pozarządowe,
  • sektor edukacji dla bezpieczeństwa,
  • firmy powiązane z obronnością i gospodarką morską państwa.

A może ERASMUS?

W ramach Programu Erasmus+ studenci mogą wyjeżdżać na studia oraz praktyki w przedsiębiorstwach, organizacjach albo instytucjach działających w innych krajach uczestniczących w programie. Za granicę można wyjechać w trakcie dowolnego cyklu studiów (licencjackich, magisterskich lub doktoranckich), łącznie na nie dłużej niż 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na studiach wynosi 3 miesiące, a na praktyce – 2 miesiące. Oferujemy możliwość studiowania na wielu zagranicznych uczelniach m.in. w Grecji, Chorwacji, Austrii, Turcji, Słowacji, Czechach, Bułgarii, Rumunii, Włoch, Portugalii, Niemczech.

Czas trwania studiów

Studia pierwszego stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych obejmują 6 semestrów, tj. 3 lata. W semestrach 1-4 realizowane są przedmioty w ramach modułów zajęć podstawowych i kierunkowych. W semestrach 5-6 student uczestniczy w zajęciach typowo specjalistycznych, charakterystycznych dla wybranego zakresu, tj. bezpieczeństwa publicznego lub bezpieczeństwa morskiego państwa. Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, student uzyskuje wykształcenie wyższe i dyplom licencjata, który umożliwia podjęcie dalszej działalności dydaktycznej w ramach studiów drugiego stopnia.

Przejdź do

Strona Główna

Wirtualna Uczelnia

eduPortal

Kalendarz Wydziału

 

Dane teleadresowe

Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich

ul. Śmidowicza 69
81-127 Gdynia

Media społecznościowe

Wirtualny spacer po Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich

Ten obraz przedstawia budynek Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni