KOBED Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa

Wieczorem 2 czerwca br. na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu rozpoczął się II Kongres Bezpieczeństwa Dziedzictwa, współorganizowany przez Instytut Bezpieczeństwa Dziedzictwa, Akademia Marynarki Wojennej, Miasto Gdynia, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie i Zamek Królewski na Wawelu. Pierwszy KoBeD w Gdyni spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Link poniżej: https://odk.amw.gdynia.pl/kobed/
Tegoroczna edycja konferencji przebiega pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe w konflikcie zbrojnym” i odbywa się w Krakowie w dn. 2-5 czerwca. Podczas inauguracji Kongresu rozdano po raz pierwszy nagrody Kobedian – bezpieczny zabytek.
Przedstawiciele Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich godnie reprezentują Naszą Uczelnię jako Współorganizatora tego ważnego wydarzenia!
Szersza relacja z Kongresu i towarzyszących przedsięwzięć już wkrótce na portalu akademickim: odk.amw.gdynia.pl
Zapraszamy też chętnych na FB Kongresu: https://www.facebook.com/kongresKOBED

W dniach 3-4 czerwca br. w Muzeum Lotnictwa Polskiego uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania kilkudziesięciu prelekcji poświęconych problematyce ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i konfliktu zbrojnego. Panele były poświęcone działaniom samorządu na rzecz bezpieczeństwa dziedzictwa, doświadczeniom i wnioskom płynącym z działań w Ukrainie, zabezpieczeniom wielkoskalowych muzealiów na wypadek konfliktu zbrojnego, przygotowaniom i organizacji ochrony w instytucjach kultury, ochronie dóbr kultury w Siłach Zbrojnych RP, wybranym aspektom zaangażowania Państwowej Straży Pożarnej i Policji w ochronę zabytków, współczesnym wyzwaniom dla ochrony i opieki nad dziedzictwem kulturowym oraz nowym technologiom i niekonwencjonalnym propozycjom w ochronie dziedzictwa kultury.
KOBED zakończyły ćwiczenia służb mundurowych na Wawelu, których scenariusz obejmował pożar w wieży, ewakuację osób i zabytków, atak terrorystyczny i podjęcie niewypału.          

Skip to content