
e-mail: k.ligeza@amw.gdynia.pl
gab. 307/9
e-mail: k.gawrysiak@amw.gdynia.pl
gab. 110A/9
e-mail: j.kupinski@amw.gdynia.pl
gab. 306/9
e-mail: a.stojalowski@amw.gdynia.pl
gab. 2/9
Zakład Działań Morskich w zakresie działalności dydaktycznej personel zakładu odpowiada za funkcjonowanie programu podyplomowych studiów operacyjno-taktycznych dla oficerów młodszych w stopniach etatowych kapitan marynarki, którzy przewidziani są do objęcia stanowisk w grupie osobowej oficerów starszych. Ponadto personel Zakładu odpowiada również za prowadzenie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów w ramach programów studiów realizowanych w Akademii.
Realizowane kursy specjalistyczne, szkolenia:
Zakład Wsparcia realizuje działalność dydaktyczną oraz prace naukowo-badawcze w zakresie wsparcia i zabezpieczenia logistycznego nie tylko sił Marynarki Wojennej, ale także pozostałych komponentów wchodzących w skład sił morskich państwa. Działalność dydaktyczna i naukowa Zakładu ma na celu przygotowanie przyszłych kadr do skutecznego planowania, organizowania i realizacji wsparcia jednostek pływających Marynarki Wojennej. Zakład Wsparcia skupia się również na bezpieczeństwie w szeroko rozumianym sektorze transportu, spedycji i logistyki.
Realizowane kursy specjalistyczne, szkolenia:
Zakład Systemów Informacyjnych w zakresie działalności dydaktycznej odpowiada za przygotowanie programów studiów dla kandydatów na oficerów w ramach Jednolitych Studiów Magisterskich na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie, jak również programu studiów pierwszego i drugiego stopnia na kierunku Systemy informacyjne w bezpieczeństwie. Ponadto personel Zakładu odpowiada za realizację programu studiów podyplomowych Cyberbezpieczeństwo. W zakresie działalności dydaktycznej personel Zakładu odpowiada również za prowadzenie wykładów, ćwiczeń i laboratoriów w ramach programów studiów realizowanych w Akademii.
Realizowane kursy specjalistyczne, szkolenia:
Kursy i szkolenia w ramach Palo Alto Networks Cybersecurity Academy:
Kursy i szkolenia w ramach Oracle Academy:
Studia wojskowe
Studia cywilne
Zakład Działań Morskich
W Multimedialnej pracowni taktyki działań sił morskich szkolenie odbywają podchorążowie i uczestnicy kursów oficerskich, oficerowie oddelegowani na kursy kwalifikacyjne oraz podoficerowie i oficerowie biorący udział w kursach doskonalących. Zasadniczymi przedmiotami szkolenia są dowodzenie, system dowodzenia, zautomatyzowane systemy dowodzenia, podstawy wiedzy o marynarce wojennej, taktyka marynarki wojennej, geografia bezpieczeństwa, proces planowania na poziomie taktycznym i operacyjnym oraz system wykorzystania doświadczeń.
Wyposażenie klimatyzowanej pracowni stanowi 30 niezależnych komputerowych stanowisk roboczych, 8 cyfrowych ekranów typu flipchart, rzutnik multimedialny, system nagłośnienia, zasadnicza i awaryjna sieć zasilania oraz przewodowa i bezprzewodowa sieć łączności. Stanowiska komputerowe typu laptop oraz przestawne stoły zapewniają możliwość rekonfiguracji sali dla celów np. wykładów, utworzenia stanowiska dowodzenia lub ćwiczeń w kilku małych grupach.
Wsparcie prowadzonej dydaktyki zapewniają liczne analogowe i cyfrowe produkty geograficzne takie jak mapy topograficzne, operacyjne, poradniki i instrukcje, informatory i wydawnictwa geograficzne oraz mapy nawigacyjne i publikacje nautyczne. Na komputerach, oprócz typowego oprogramowania biurowego, na odrębnych kontach dedykowanych zainstalowano pakiety programów takich jak TopFas, JChat, JOCWatch, iGeoSIT, PGO, ZSyD MW ŁEBA-3, MCCIS, SCOT, HMS BMS CID SZK C3IS JAŚMIN oraz Gretl.
Zakład Wsparcia
Laboratorium Logistyczne to nowoczesna przestrzeń dydaktyczna wyposażona w 21 stanowisk komputerowych, umożliwiająca prowadzenie praktycznych zajęć z wykorzystaniem systemów informatycznych wspomagających logistykę zarówno rynkową, jak i wojskową. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu studenci mogą poznać różnorodne zastosowania technologii informatycznych w logistyce. Wśród wykorzystywanych narzędzi znajduje się między innymi FlexSim, który umożliwia trójwymiarowe odwzorowanie procesów logistycznych oraz ich optymalizację przy użyciu eksperymentów i symulacji. Laboratorium korzysta również z LOGFAS – systemu sojuszniczego NATO do zarządzania zasobami w trakcie operacji militarnych – co pozwala studentom lepiej zrozumieć logistykę w warunkach operacyjnych. Dodatkowo, pracownia umożliwia pracę na systemie klasy ERP, jakim jest Comarch ERP XL, wspierającym wiele obszarów działalności przedsiębiorstw, takich jak produkcja, dystrybucja czy gospodarka magazynowa. Studenci mają także dostęp do systemu OptiMES, ułatwiającego naukę operacyjnego zarządzania magazynem oraz do narzędzia ARIS Express, które pozwala nabyć umiejętności modelowania i mapowania procesów logistycznych.
Pracownia Logistycznych Systemów Informatycznych stanowi przestrzeń do nauki nowoczesnych technologii wspierających procesy logistyczne w praktyce. Umożliwia studentom rozwijanie kompetencji zawodowych dzięki pracy z oprogramowaniem projektowym i symulacyjnym. Głównym narzędziem dydaktycznym w tej pracowni jest AnyLogistix (ALX) – zaawansowane oprogramowanie służące do projektowania, analizy i optymalizacji łańcuchów dostaw. System ten pozwala nie tylko na odwzorowanie sieci logistycznych, ale także na przeprowadzanie symulacji i eksperymentów, takich jak analiza ryzyka czy optymalizacja transportu. Studenci mają możliwość tworzenia własnych scenariuszy działania oraz śledzenia efektów w czasie rzeczywistym. Pracownia wspomagana jest również pakietem Microsoft Office, ze szczególnym uwzględnieniem dodatku Solver w Excelu, co umożliwia praktyczne zastosowanie popularnych narzędzi biurowych do rozwiązywania problemów logistycznych.
Pracownia Systemów Automatycznej Identyfikacji to miejsce zaprojektowane z myślą o poznaniu technologii Przemysłu 4.0 i nowoczesnych systemów identyfikacyjnych wykorzystywanych w logistyce i produkcji. Centralnym elementem pracowni jest fabryka szkoleniowa, będąca zminiaturyzowanym i w pełni funkcjonalnym modelem cyfrowej produkcji. Składa się z połączonych modułów wspieranych przez system zarządzania produkcją MES oraz czujniki inteligentne z komunikacją IO-Link. Dzięki zastosowaniu autonomicznego robota mobilnego możliwe jest odwzorowanie elastycznego przepływu materiałowego w dynamicznie zmieniających się warunkach produkcyjnych. Fabryka ta umożliwia studentom zrozumienie mechanizmów adaptacyjnego planowania oraz potencjału Przemysłowego Internetu Rzeczy. Pracownia dysponuje również stanowiskami wyposażonymi w systemy wizyjne, które służą do analizy jakości kodów kreskowych, położenia etykiet czy wykrywania uszkodzeń produktów. Częścią infrastruktury są także nowoczesne zestawy RFID, umożliwiające kodowanie i drukowanie etykiet, w tym na powierzchniach metalowych, oraz ich odczyt przy użyciu dedykowanych kolektorów danych. Ponadto, studenci mogą korzystać z symulatora wózka widłowego, który wiernie odwzorowuje warunki pracy operatora w różnych środowiskach i sytuacjach, co stanowi cenne uzupełnienie praktycznej nauki logistyki magazynowej.
Zakład Systemów Informacyjnych
Laboratorium Technologii Bezzałogowych Statków Powietrznych przeznaczone jest do realizacji procesu dydaktycznego i naukowo-badawczego w zakresie wykorzystywania technologii BSP. Wyposażenie laboratorium umożliwia realizację tego procesu zarówno stacjonarnie jak również w warunkach terenowych.
Laboratorium Cyberbezpieczeństwa Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich przeznaczone jest do kształtowania praktycznych umiejętności w zakresie identyfikacji oraz reagowania na zagrożenia, które mogą występować w cyberprzestrzeni. Zarówno podchorążowie, jak i studenci pozyskują wiedzę z zakresu analizy aktualnych cyberzagrożeń oraz sposobów zabezpieczania systemów i usług informatycznych. Laboratorium umożliwia realizację szeregu scenariuszy dostarczanych przez platformę treningową cyberpoligon, w ramach której jako uczestnicy treningów doskonalą umiejętności w zakresie przeciwdziałania na cyberzagrożenia.
Laboratorium komputerowe pracowni informacyjnych systemów bezpieczeństwa przeznaczone jest do kształtowania teoretycznych oraz praktycznych umiejętności w zakresie bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Laboratorium pozwala na zastosowanie technologii wirtualizacji umożliwiającej tworzenie środowiska komputerowego do celów zabezpieczenia systemów operacyjnych oraz prowadzenia testów bezpieczeństwa bazując na prywatnej chmurze obliczeniowej. Ponadto laboratorium dedykowane jest do zastosowania wirtualizacji systemów wspomagających metody wykrywania, identyfikację oraz unieszkodliwienie złośliwego oprogramowania.
Laboratorium Odzyskiwania i Analizy Danych wyposażone jest w komory laminarne, lutownice BGA czy też mikroskopy cyfrowe gdzie studenci mogą doskonalić praktyczny warsztat badania dowodów cyfrowych. Wyposażenie pracowni zostało zaprojektowane i skonfigurowane na wzór nowoczesnych laboratoriów zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych, analizą sądową oraz badaniem dowodów cyfrowych wykorzystywanych w dochodzeniach oraz sprawach kryminalnych prowadzonych przeciwko cyberprzestępcom.